12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Abant

Abant

Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölü olan Abant Gölü, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu sınırları içinde ve Bolu’nun 34 kilometre güney batısında bulunmaktadır. En derin yeri 18 metreyi bulan gölün yüzeyi deniz seviyesinden 1320 metre yukarıdadır.

Çevresinde bol miktarda çam, köknar, meşe, kestane, kayın ve geniş yapraklı ağaçlar bulunan ve eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan göl, korumaya alınan bir tabiat parkı içindedir. Abant gölü çevresinde ayrıca sayısız ağaç türleri bulunmakta ve bu alan bir çok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca göl kenarlarında nadir olarak rastlanan sarı ve beyaz nilüferler ve farklı su bitkileri bulunmaktadır. Ayrıca burada endemik olarak, yani dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen Abant Çiğdemi yetişmektedir.

Gölde birkaç kaynak suyu bulunmaktadır. Ayrıca göle kısmen devamlı akan iki üç akarsu bulunmaktadır. Gölün asıl su kaynağı kar ve yağmur sularıdır.

Gölün çevresi yazın kamping, piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Kışın ise kısmen kış sporlarına uygundur. Etrafındaki ormanlık alan geyikler için uygun bir yaşam ortamı oluşturduğundan, burada geyik üretme çiftlikleri kurulmuş ve doğal ortamda üretim çalışmaları yapılmaktadır.

Abant Gölü’nde yetişen Abant alası, açık sarı renkli ve üzerinde siyah benekleri olan bir balıktır. Ortalama 20 santim boyunda olan Abant alabalığı buraya özgüdür.

Abant Gölü’nün etrafında az sayıda lüks otel ve özel idareye bağlı bir göl gazinosu bulunmaktadır. Ayrıca kendin pişir kendin ye tazrında hizmet veren tesisler de bulunuyor.

Gölün çevresi yaklaşık 7 buçuk kilometredir. Yürüyüş yolu boyunca gölü geniş açıdan izlemek amacıyla oluşturulmuş üç seyir terası bulunmaktadır: Ballıca Tepe, Mudurnu Yolu ve Sarıyer Yayla Yolu. Ayrıca gölün çevresini faytonlarla turlamak da mümkün. Bu faytonlar Abant’ın olmazsa olmazlarından biridir. Ayrıca gölün çevresine minyatür tren hattı yapılması planlanmıştır.

Gölün etrafındaki yürüyüş yolundan orman içlerine doğru yürüyüş yapmak da mümkün. Ormanda özellikle yazın trekking için çok uygun patikalar bulunuyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı, doğal güzellikleri ile çadırlı kamp ve günübirlik kullanım alanları ve yaylaları ile son derece cazip bir merkezdir.

En Son Yazılanlar