12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık bir tarihsel geçmişe sahip olan ve çok sayıda farklı uygarlıkların hakimiyetinde yaşayan Kıbrıs’ta görülmesi gereken birçok eser bulunmaktadır. Bu görülecek yerleri şehirler bazında gruplamaya çalışalım.

İdari açıdan Kuzey Kıbrıs’ta beş şehir bulunmaktadır: Lefkoşa, Gazimagosa, Girne, Güzelyurt ve İskele.

Gazimagosa

Gazimagosa

Gazimagosa ya da Magosa, Kuzey Kıbrıs’ta bir liman şehridir. Kıbrıs’ın tek derinsu limanı bu şehirdedir. Akdenizdeki en güçlü liman olan Gazimagosa limanı, Avrupa ile Yakındoğu arasında önemli bir noktadadır.

Salamis

Salamis

Salamis antik şehri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimagosa şehrinde bulunmaktadır. Gazimagosa’nın 6 kilometre kuzeyinde yer alan Salamis, ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında farkedilmiş ve 1952 yılnda başlatılan kazı çalışmalarında şehrin büyük bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Kazı çalışmaları 1998 yılında yeniden başlamıştır.

Girne

Girne

Girne Kuzey Kıbrıs’ta bir liman şehridir. Aynı zamanda adanın en çok tercih edilen tatil yeridir. Şehrin kuzeyinde Akdeniz, güneyinde ise Beşparmak Dağları bulunuyor. Kimi kaynaklara göre Girne MÖ onuncu yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş.

Soli ve Vouni

Soli ve Vouni

Lefke Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan ve Güzelyurt Körfezi’ne bakan bir yerleşim yeridir. Kıbrıs’ın Lefkoşa bölgesinde bulunan Lefke, Venedikliler döneminde, İtalyan katoliklerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir şehirmiş. Türkler’in buraya yerleşmeye başlamaları ise Osmanlı zamanında olmuş.

Güzelyurt

Güzelyurt

Güzelyurt Kuzey Kıbrıs’ta adanın kuzeybatısında bulunuyor. Güzelyurt turunçgil bahçeleriyle çevrili, çok verimli topraklara sahip bir şehirdir. Stratejik konumu ve doğal zenginlikleri yüzünden adadaki diğer yerleşim yerleri gibi tarih boyunca zaman zaman işgal edilmiş, yağmalanmış ve sıkıntılı zamanlar geçirmiştir. Tarihi kalıntıları ile Güzelyurt, gezenleri geçmişe götüren bir yerdir.

Lefkoşa

Lefkoşa

Lefkoşa Kıbrıs’ta adasının tam ortasında yer alan bir şehirdir. Kuzey Kıbrıs’ın da başşehridir. Aynı zamanda dünyadaki bölünmüş tek başşehirdir. Yeşil Hat olarak isimlendirilen sınırla ikiye bölünmüştür. Kuzeyinde Türkler, güneyinde ise Rumlar yaşamaktadır.

İskele

İskele

İskele Kuzey Kıbrıs’ta Magosa bölgesinde yer alıyor. Genel olarak bakıldığında Kıbrıs’ta MÖ 7000’li yıllara kadar yaşam izleri bulunuyor. Neolitik dönemlerden itibaren insanlar burada hep olmuşlar.

En Son Yazılanlar