12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Abant

Abant

Abant dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölü olan Abant Gölü, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu sınırları içinde ve Bolu’nun 34 kilometre güney batısında bulunmaktadır. En derin yeri 18 metreyi bulan gölün yüzeyi deniz seviyesinden 1320 metre yukarıdadır.

Kartepe

Kartepe

Kış turizmi açısından Marmara Bölgesi’nin Uludağ’dan sonra en fazla ziyaretçi çeken merkezi Kartepe oldu. Kartepe, Kocaeli’ne bağlı bir içedir. Kayak Merkezi, Samanlı Dağları’nın en yüksek tepesi olan Kartepe Dağı’ndadır. İzmit ile Sapanca Gölü arasında bulunan Kartepe Dağı, Marmara bölgesinin en büyük üçüncü dağıdır. Yüksekliği 1600 metredir.

Beyoğlu, Taksim

Beyoğlu, Taksim

Beyoğlu denilince akla ilk gelen İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’dır. Oysa iş, eğlence ve kültür dünyasının da bir merkezidir Beyoğlu. Oldukça geniş bir alana yayılan belediye sınırlarına rağmen Beyoğlu denilince genelde Tünel Meydanı’ndan Taksim’e kadar uzanan bölge kastedilir.

Manyas Gölü

Manyas Gölü

Manyas Gölü, Balıkesir’in Bandırma ilçesi sınırları içindedir. Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan Mayas Gölü, Uludağ ile Biga Yarımadası arasında yer alan bir çöküntü alanında bulunmaktadır. Doğu batı yönünde gölün uzunluğu 20 kilometre genişliği ise 14 kilometredir.

Cumalıkızık

Cumalıkızık

Köyün kuruluşu 1300’lü yıllara kadar uzanır. O yıllarda bir vakıf köyü olarak kurulmuş ancak tarihi dokusu bugüne kadar çok iyi korunmuş. Osmanlı erken dönem kırsal bölge mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Cumalıkızık Köyü bu özelliği ile çok fazla ilgi çekmekte ve ziyaret edilmektedir.

Prens Adaları

Prens Adaları

Prens Adaları, Marmara Denizi’nde İstanbul’un Anadolu Yakası’nın güneyinde bulunan ve büyüklü küçüklü 9 ada ve kıyıya yakın iki kayalıktan oluşan adalar grubudur. Bu adalardan, büyüklük sırasına göre Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedefadası’nda yerleşim bulunmaktadır. Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’nda ise bir yerleşim yoktur.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Ülkemizin jeolojik yapısı mağara oluşumuna çok uygundur. Topraklarımızın beşte ikilik bir bölümü mağara gelişimine uygun eriyebilir kayalardan oluşuyor. Bu yüzden de ülkemizde çok sayıda mağara bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü Güney Anadolu’dadır.

Sapanca

Sapanca

Sakarya’nın bir ilçesi olan Sapanca, kuzeyde Sapanca Gölü, güneyde Samanlı Dağları ile çevrilidir. Sapanca, Sakarya’nın nüfusu en fazla olan, buna karşılık alan olarak yüzölçümü en küçük ilçesidir.

Demre

Demre

Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Demre, ya da antik dönemdeki ismi ile Myra, MÖ beşinci yüzyılda kurulmuş. Şehrin asıl zenginleşmesi Roma egemenliği döneminde olmuş. Hristiyanlığın yayılma döneminde de önemli bir merkez olmuş burası. Aziz Pavlus MS 60 yılında Roma’ya giderken burayı da ziyaret etmiş.

Uludağ

Uludağ

Kayak denilince ilk akla gelen yer Uludağ’dır. Uludağ hem büyük bir şehir olan Bursa sınırları içindedir hem de İstanbul’a çok yakındır. Yılda 800 binden fazla insan Uludağ’a gelmektedir.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Isparta il sınırları içinde yer alan ve Göller Bölgesi’nin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelen Eğirdir Gölü, kuzeyden güneye uzanan büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında bulunmaktadır. Tektonik bir göl olan Eğirdir Gölü, 468 killometrekaredir ve ülkemizin en büyük dördüncü gölüdür.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi, Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunmaktadır. Erzurum’dan Uzundere ilçesine 85 kilometre, buradan da Tortum Şelalesine 35 kilometre bir yol var. Tortum Çayı burada Tortum Gölü’nü oluşturmaktadır. 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü’nün batısında bulunan Kemerlidağ’da meydana gelen bir heyelan Tortum Çayı’nın önünü kapatmış ve bu şekilde Tortum Gölü oluşmuştur. Gölün uzunluğu 10 kilometreyi buluyor. Genişliği ise 100 metre ile 1 kilometre arasında değişiyor. Gölün derinliği 40-50 metre arasındadır.

Harput

Harput

Elazığ yakınlarında antik bir şehir olan Harput’un geçmişi çok eskilere uzanır. Burada ele geçirilen kalıntılar dört bin yıl öncesinden yaşam izleri taşımaktadır. Buranın ilk sakinleri Hurriler’dir. Arkasından Hittitler yerleşmiş bölgeye. Daha sonra Urartular gelmişler. Bir açık hava müzesini andıran Harput, camileri, kilisesi, kalesi ve Buzluk Mağarası ile bugün önemli bir turizm merkezidir.

Kaş

Kaş

Hemen karşısında bulunan Yunanistan’ın Meis Adası’na en yakın noktada Kaş bulunmaktadır. Teke Yarımadası’nın güney ucunda bulunan adanın Kaş’a uzaklığı sadece 2 kilometredir. Kaş, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Batısında Fethiye doğusunda ise Demre bulunmaktadır. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm bölgesi olan Kaş’ın sahil uzunluğu 70 kilometreyi bulmaktadır.

İznik

İznik

İznik Gölü’nün doğu kıyısında Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik’in ismi, antik dönemdeki ismi olan Nikea’dan geliyor. İznik’te ilk yerleşimler bugünden 4500 yıl öncesine uzanır. MÖ 290’larda Bithynia Krallığı’na bağlanan Nikea, o dönemde önemli mimari yapılarla süslenmiş. Bir süre Bithynia Krallığı’nın başkenti olan Nikea daha sonra Roma’nın önemli bir şehri olmuş.

Alanya

Alanya

Alanya, antik dönemlerde korsanlara, Bizans döneminde ise derebeylerine ev sahipliği yapmış. Anadolu Selçukluları döneminde ise başkent olmuş. Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Alanya, önemli bir turizm merkezidir. Avrupa’nın birçok ülkesinden 10 binden fazla yabancı buraya yerleşmiştir. Alanya arkasını Toros Dağları’na dayamış küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Karain Mağarası

Karain Mağarası

Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında bulunan Karain Mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarından biridir. Antalya Burdur karayolu üzerinde bulunuyor ve mağara içinde 1946 yılından beri kazılar yapılıyor. Bu kazı çalışmalarınde elde edilen bulgulara göre bu bölgede 50 bin yıl önce de yerleşim varmış. Karain Mağarası, ülkemizde içinde insan yaşamış en büyük mağaradır. Elde edilen buluntular mağaranın hemen yanında bulunan Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’nin tarih öncesi bölümünde sergileniyor.

Belek

Belek

Belek, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir beldedir. En büyük geçim kaynağı turizmdir. Denizi ve etrafındaki çam ormanları ile doğal güzelliklere sahip olan Belek son zamanlarda yapılan golf tesisleri ile birlikte turizmin farklı bir alanına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kartalkaya

Kartalkaya

Kartalkaya, ülkemizin en gözde kayak merkezlerinden biridir. Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu’nun güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde bulunmaktadır. Burası çeşitli tesislerle her kış kayak severleri ağırlamaktadır. Tesislerin bulunduğu bölge deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliktedir. Dağın zirvesi ise yaklaşık 2200 metredir. Kartalkaya’nın zirvesi kayalıktır. Kartalkaya adını, zirvesindeki bu kayalık tepelerden ve bu tepelerde yaşayan kartallardan almıştır.

Bodrum

Bodrum

Muğla’nın en gelişmiş ilçesi Bodrum’dur. Şehri milattan önceki yıllarda Dorlar’ın kurduğu söyleniyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Bodrum, birbirinden güzel koylara ve sahillere sahiptir. Bunca yapılaşmaya rağmen, masmavi denizi, bembeyaz evleri, taşlarla döşeli daracık sokakları ve tarih kokan geçmişi ile hala doğal dokusunu korumaya çalışmaktadır.

En Son Yazılanlar