12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

En Gözde Şehirler

En gözde şehirler

Ülkemizin en gözde şehirleri arasında İstanbul başı çeker. İstanbul iki kıta üzerine kurulmuş dev bir metropoldür. İstanbul, üzerinde ilk insanların yaşamaya başladığı 10 bin yıl öncesinden bugüne hep stratejik ve siyasi bir önem taşımıştır. Bugün bu tarihsel özellikleri yanında, İstanbul Boğazı ve Haliç ile birlikte doğal güzellikleri sınırsız olan bir şehirdir. İstanbul, uluslararası ulaşmın da kesiştiği bir noktadadır.

Ankara, başkenttir. Taş Devri’ne kadar uzanan bir geçmişe sahiptir ve birçok uygarlığın merkezi olmuştur.

Antalya, bir turizm cennetidir. Hem antik dönemlere uzanan yerleşim alanlar hem de doğal güzellikleri ile ülkemizin en fazla yerli ve yabancı turist çeken noktasıdır.

Muğla ülkemizin ikinci büyük turizm merkezidir. Muğla, merkezden çok kendisine bağlı olan Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris ve Milas gibi ilçeleri ile çok popülerdir. Birbirinden güzel koyları, mavi denizleri, tertemiz doğası ile cennetten bir köşedir. Bunun yanında sayısız antik şehre de ev sahipliği yapmaktadır.

Nevşehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Kapadokya ile büyüleyici bir merkezdir. Buradaki peri bacaları, yeraltı şehirleri ve kaya kiliseleri gelenleri büyülemektedir. Bu bölgede 9 bin yıl öncesinden yerleşim izleri bulunuyor.

İzmir, önemli bir liman şehri olması yanında doğası, tarihi ve kültürüyle birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış. Şehrin kuruluşu 8500 yıl önceye uzanıyor. Bir zamanlar kıyı şehri olan Efes, Roma İmparatorluğu’nda dünyanın en büyük şehridir. Hıristiyanlar tarafından haç yeri olarak olarak görülen Meryem Ana Evi de buradadır.

Adıyaman, MÖ 40 bin yılına uzanan geçmişi ile bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Nemrut Dağı’nda dev heykeller yaptırmış olan Kommagene Krallığı’nın da merkezidir. Ancak 16 farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Çorum, yedi bin yıl öncesinde bile yerleşim olan ve Hititlerin Anadolu topraklarına egemen olmaya başladıkları Hattuşa buradadır. 

Konya, Mevlana’nın ve Nasrettin Hoca’nın yurdudur. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Çatalhöyük buradadır.

Mardin, farklı dinlerin biraraya geldiği ve yaşadığı bir yerdir. Antik çağlardan beri önemli bir merkez olan ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Mardin, zaman içinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Gaziantep de tarihi İpek Yolu üzerindeki şehirlerden biridir. Akdeniz ve Mezopotamya arasında kurulmuş olan Gaziantep, tam bir müze kent durumundadır. Mozaikleri ile hayranlık uyandan Zeugma buradadır.

Bursa, Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı bir şehirdir. Bu şehrin de geçmişi MÖ 4 binli yıllara uzanır. Tarihte hep ipek ve baharat ticaretinin kalbi olmuştur. Sayısız Osmanlı eserine ev sahipliği yapmaktadır. Kış sporları açısından Uludağ en çok tercih edilen bir yerdir. Hıristiyanlar için çok önemi olan konsül toplantılarının sekizi burada yapılmıştır. İznik, Hıristiyanlık açısından ülkemizde bulunan sekiz hac merkezinden en önemlisidir.

Eskişehir, ülkemizin en yenilikçi şehridir. Bir öğrenci şehri olan Eskişehir üçbin yıl önce Frigyalılar tarafından kurulmuş. Geçen yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiş.

En Son Yazılanlar