12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Trekking

TrekkingDoğa sprolarının başında hem yapması çok kolay hem de çok zevkli olduğu için trekking gelir. Trekking, hafif templo, yorucu olmayan bir yürüyüş sporudur. İngilizce olmasına rağmen dilimize yerleşmiş olan trekkin kelimesi yerine doğa yürüyüşü demek belki daha güzel olur.

Kampçılık

Kampçılık

Kampçılık da doğa sporlarının bir şeklidir, hatta ayrılmaz bir parçasıdır da denebilir. Kampçılığın temelinde, doğanın ortasında güven içinde yaşanacak geçici bir konaklama yeri yaratmak ve burayı kısa süreliğine yaşanır hale getirmek gayretleri yatar. Elbete kampçılık yapanlar kendi rahatlarını düşüneceklerdir ama diğer yandan da doğaya zarar vermemeye çalışacaklardır.

Dağcılık

DağcılıkDağcılık sporu ilk olarak, 19’uncu yüzyılda Avrupa’da yapılmaya başlanmıştır. Doğada genelde dağlık bölgelerde, bir takım teknikler kullanılarak, belirli bir noktaya ya da dağın zirvesine, belirli bir rota kullanılarak tırmanılması esasına dayanır.

Mağaracılık

MağaracılıkYeryüzünün altında ama yüzeyle bağlantısı olan, genel olarak dağın içinde ve yamaçlarında bulunan, yer yer gün ışığının ulaşamadığı doğal oyuklar ve galerilere mağara deniyor. Geçmiş dönemlerde barınak olarak da kullanılan bu mağaralar genelde kireçtaşının erimesiyle oluşan ve bir kısmı birbirlerine koridorlarla bağlı olan yeraltı boşluklarıdır.

Kaya Tırmanışı

Kaya TırmanışıDoğa sporlarının bir çeşidi de kaya tırmanışıdır. Önceleri dağcılık sporunun bir türü olarak kabul edilen sportif kaya tırmanışı, sonra kendi başına bir doğa sporu olmuştur. Kaya tırmanışları genellikle kaya üzerinde yapılan bir tırmanma şeklidir.

Paraşüt

ParaşütBir başka doğa sporu dalı olan paraşütçülük oldukça adrenalin gerektiren bir spordur. Paraşüt sporunda amaç, uçaktan veya bir yamaçtan atladıktan sonra yerde belirlenen bir alana inmektir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere paraşütçülüğün iki farklı şekli vardır. Ya bir uçaktan atlma şeklinde yapılır ya da bir yamaçtan havalanma şeklinde.

En Son Yazılanlar