12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Gençlik Turizmi

Gençlik Turizmi

Bir diğer alternatif turizm alanı da gençlik turizmidir. Gençler için yolculuk yapmak, kendi kişiliklerini geliştirmek, farklı kültürleri, yeni yerleri ve yaşamları tanımak ve sosyalleşmelerini sağlamak açısından etkili bir yoldur. Turizm, bu bakımdan yolculuk yapmayı ve yolculuk yaparken öğrenmeyi kazandırdığı için gençler için önemli bir aktivitedir.

Gençler yapıları gereği harekete, değişime ve maceraya daha açık bir kişiliğe sahiptirler. Ayrıca sorumlulukları çok değildir. Bir de konaklama yerlerinin seçiminde fazla konfor aramazlar ve fazla titiz davranmazlar. Bu açıdan gençlerin turistik hareketlere katılımı ileri yaştakilere göre daha fazladır.

Ülkemiz, sosyal yapısı ve doğal turistik kaynaklarının zenginliği açısından gençlik turizmi için oldukça elverişli sayılır. Gençlerin, öğrenci oldukları için ulaştırma araçlarında indirimli tarifeler kullanabildikleri ve okul tatil dönemlerinin yeterli uzunlukta olduğu düşünülürse, gençlik turizmi için büyük bir potansiyel oldukları ortadadır.

Gençlik turizmi derken 15 ile 24 arası yaş gurubundan bahsedilmektedir. Bu yaş grubundaki gençler, yanlarında aileleri veya yakınları olmadan eğlenmek veya sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak amacı ile yolculuk yapmaktadır.

Ülkemiz, sosyal yapısı ve doğal turistik kaynaklarının zenginliği açısından gençlik turizmi için oldukça elverişli sayılır. Bir de öğrenci oldukları için ulaştırma araçlarında indirimli tarfiler kullanabildikleri ve okul tatil dönemlerinin yeterli uzunlukta olduğu düşünülürse, gençlik turizmi için büyük bir potansiyel ortaya çıkmaktadır.

Gençlerin bir özelliği de sosyal medyayı çok etkin kullandıkları için dünya çapındaki deneyimlerden yararlanma şansına sahipler. Sadece ucuz hostellerde değil, bir kısmı orta ölçekli veya lüks tesislerde bile kalabiliyorlar.

Gençlik turizmi kapsamında ülke içinde veya uluslararası kamplarda kalanlar olduğu gibi bireysel ve grup olarak turlarla ve serbest olarak yolculuk yapanlar da var.

Ülkemizde ve birçok ülkede, gençlik turizmi kapsamında konaklama başta olmak üzere ulaşım, beslenme ve sağlık hizmetleri çok düşük bir ücretle verilmektedir. Bu şekilde gençler, temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı bir tatil ve eğlence olanağı bulmaktadırlar.

Ülke nüfusumuzun büyük bir oranını gençler oluşturmaktadır. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde, hem ülke içinden hem de ülke dışından gençlere ekonomik tatil yapma olanağı veren tesis ve kamp merkezleri bulunmaktadır.

En Son Yazılanlar