12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Golf Turizmi

Golf Turizmi

Alternatif turizm faaliyetlerinin bir kolu da golf turizmidir. Dünya nüfusunun gitgide yaşlandığına bakılırsa, yakın gelecekte daha az atletik hareket gerektiren, daha az aktif sporlara yönelim olacaktır. Bu sporlardan biri de golftur. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan ve ekonomik gücü olan emekli kesim ciddi anlamda golf sporuna yönelmektedir.

Bu yönelişin farkında olan ülkemizde de golf turizmine ağırlık verilmeye başlanmıştır. Bu amaçla yeni yatırımlar yapılmaktadır.

Dünyada deniz kenarında olan yaklaşık 100 kadar golf sahası bulunmaktadır. Ülkemizin Akdeniz kıyıları ve özellikle Antalya, golf sporu için son derece uygun bir konumdadır.

Golf sporunun ve golf turizminin dünyadaki yerini görmek için sayılara bakmak yeterlidir. 2006 yılında bizde sadece 8 golf sahası varken, nüfusu 5 milyon bile olmayan İsveç’teki golf sahası sayısı 450’dir. İsveç golf turizminden çok büyük bir gelir elde etmektedir. Avrupa’da 17 ülkedeki toplam golf sahası sayısı 6.200’dür. Yani ülke başına ortalama 350 golf sahası düşmektedir. İspanya’nın golf turizminden yılda kazandığı miktar 6 milyar dolardır. İspanya’nın turizm gelirlerinin yüzde 70’i, Portekiz’in ise yüzde 30’u golf turizminden geliyor.

Son bir rakam da büyüme hızları ile ilgili. Bütün dünyada turizm gelirleri yüzde 2 büyürken, golf turizmi gelirlerindeki büyüme yüzde 8’dir.

Ancak ülkemizde son yıllarda uluslararası nitelikteki golf tesislerinin sayısı yükselmektedir. Aynı zamanda arkası arkasına uluslararası golf turnuvaları düzenlenmektedir.

Özellikle Antalya bölgesi golf turizmi açısından son derece uygun koşullara sahiptir. Şehrin batısında bulunan Belek hem tarihsel ve doğal yapısı ile hem de nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile inanılmaz bir potansiyel oluşturmakta ve uluslararası birçok turnuvaya ev sahipliği yapmaktadır. Belek bölgesinde toplam 15 golf sahası bulunmaktadır. Ayrıca 50 bin yatak kapasitesi ve yıllık 2 milyon ziyaretçi sayısı ile önemli bir turizm merkezidir. Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği, 2008 yılında Belek Beldesi’ne, Avrupa’da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülünü vermiştir.

Antalya’nın yanında Muğla ve İstanbul’da da golf sahaları bulunmaktadır. Golf tesislerinin hemen hepsi de sahile yakın yüksek kapasiteli konaklama tesislerinin yakınındadır. Ayrıca devlet Antalya, Aydın, Mersin, Muğla ve Nevşehir’de 30’a yakın golf alanı planlanmıştır.

En Son Yazılanlar