12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiye İklimi

Türkiye İklimi

Ülkemiz, doğu batı yönünde, kuzeyde Karadeniz güneyde Akdeniz kıyıları boyunca uzanan dağları ve iç kısımlarındaki düzlükleri ile farklı coğrafi özelliklere sahip olduğundan bu durum iklime de yansımaktadır. Genel olarak ılıman ve subtropikal iklim kuşakları arasında yer alır.

Sözünü ettiğimiz coğrafi özellikler yüzünden kıyı bölgelerinde denizlerin de etkisi ile ılıman iklim özellikleri görülür. Kıyıya paralel dağlar deniz etkisinin iç bölgelere girmesini engellediği için, iç bölgelerde de karasal iklim özellikleri görülür.

Bu nedenle ülkemizin iklim özellikleri üç farklı şekilde kendini gösterir: Kuzeyde Karadeniz iklimi, güneyde Akdeniz iklimi, iç bölgelerde ise karasal iklim.

Karadeniz iklimi, her mevsim yağış gösterir. Karadenizin doğusu ve batısı en çok sonbaharda en az ise ilkbaharda yağış alır. Karadenizin orta bölgelerinde ise en çok kışın en az ise yazın yağış alır. Genel olarak doğu Karadeniz daha fazla yağış alır. Yağışlar genelde yağmur şeklindedir. Kar yağış ortalaması 18 gündür. Karadeniz bölgesinde Temmuz ayı sıcaklık ortalamaları 21-23 derece, Ocak ayı ortalamaları ise 6-7 derecedir. Bölgenin doğal bitki örtüsü ormanlıktır.

Akdeniz iklimi sıcak bir iklimdir. En sıcak ay ortalaması 34-45 derece, en soğuk ay ortalaması ise 8-10 derecedir. Kar yağışı ve don olayı hemen hemen hiç görülmez. Yağışlar yağmur şeklindedir ve en fazla kışın görülür. Yazın çok az yağış alır. Genel olarak yazları sıcak ve kurak geçer, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü genelde makidir.

Karasal iklime gelince. Kışları çok soğuk geçer ve kar yağışı alır. Yazları ise sıcaktır ve fazla yağış almaz. Kış genelde erken başlar ve neredeyse üç ay boyunca heryer karlıdır. Yazlar da erken başlar ve sıcak geçer. Ancak nem oranı yüksek olmadığından sıcaklık fazla hissedilmez. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı yüksektir. Aynı şekilde mevsimler arası sıcaklık farkı da yüksektir. Bitki örtüsü ise bozkırdır.

Ancak dünyanın ekolojik dengesindeki değişimler ve küresel ısınma faktörleri ülkemiz üzerinde de önemli değişikliklere yol açmaktadır. Küresel iklim değişiklikleri, ülkemiz iklimini de artık yarı tropik iklim sistemine çevirmeye başladı. Bu sistemin en belirgin özelliği mevsim değişimleri sırasında rastlanan kısa süreli sağanak yağışlarıdır.

Uzmanların belirttiğine göre önceden tropik iklim kuşağının, 30 derece enleminde başladığı kabul ediliyordu. Ancak küresel iklim değişiklikleri yüzünden bu çizgi daha kuzeye kaymaya başladı. Ülkemiz de bu şekilde bu kuşağa girmiş oldu. Bu durum devam ettiği takdirde, kuraklık, aşırı yağışlar, fırtına ve hortum gibi olayların daha çok yaşanacağı tropik iklime doğru bir gidiş var. Dünyanın ortalama sıcaklığı 2 derece yükselmiş durumda ve yükselmeye devam ediyor. Isınma devam ettikçe ani ve aşırı yağışlarla daha çok karşılacak.