12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Türkiye Hakkında

Türkiye Hakkında

Türkiye, öylesine güzel bir coğrafyada yer alıyor ki, turizm açısından eşsiz kaynaklara sahip. Bu özellikte dünya üzerinde başka bir ülke yok denebilir. Bunun farkında olan turizm sektörü de dünya turizm sektöründe, alabileceğinden daha fazla pay almaya çalışmaktadır.

Eskiden turizm demek sadece güneş, deniz ve kum demekti. Artık insanlar bu üçlemenin dışında da çok farklı arayışlar içinde. İşte bu noktada Türkiye’nin konumu öne çıkmaktadır.

Turizm sektörü çok geniş bir yelpazeyi ifade etmektedir. Ve Türkiye dört mevsim her türlü turizmin yapılabileceği kaynaklara ve olanaklara sahiptir. Anadolu, binlerce yıl boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İnsanlık tarihi için bu kadar önemli bu coğrafya, kültür turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi, kongre turizmi, spor turizmi, gastronomi turizmi ve saha birçok turizm aktivitesine olanak tanımaktadır. Bu açıdan tam bir turizm cennetidir denebilir.

Nasıl tarihi Tarihi İpek Yolu başlıbaşına keşfedilmesi gereken bir güzergah ise, 510 kilometrelik Likya Yolu da binlerce yıl öncesinden mesajlar veriyor. Nasıl ki 2000 yıl önce yaşamış Kommagene Krallığı’nın Nemrut Dağı’ndaki mucizevi heykellerinin sırrı çözülememişse, Mardin Göbeklitepe’deki 12 bin yıl öncesinin tapınak merkezi ve heykel atölyesi de tarihin sıfır noktası olarak dikkat çekiyor.

Günümüzden 4000 yıl önce Hititler Anadolu topraklarında hüküm sürmüş. Dicle ve Fırat nehirleri arasında 7500 yıl önce, medeniyetlerin beşiği kabul edilen Mezopotamya’da tarih boyunca farklı kavimler bir arada yaşamış. 5000 yıl önce Akdeniz kıyılarında Likyalılar devlet kurmuş. 2500 yıl önce Truva’da yaşanan savaşlar tarihçi Homeros’un kalemine yansımış. Bütün bunlar tarihi zenginliklerimizin sadece birkaçı.

Türkiye sahip olduğumuz bu değerlerin farkındadır. 2013 yılında ülkemize gelen toplam turist sayısı 39,3 milyondur. 2014 yılı ilk altı ayında ise 16,1 milyon olmuştur. Ancak üçüncü çeyrekte, yaz sezonuna bağlı olarak beklenen artış dikkate alındığında bu yıl sonunda 2013 yılı rakamını geçeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün açıklamalarına göre Türkiye, geçen yıl dünyada en fazla turist çeken ülkeler sıralamasında altıncı oldu. İstanbul ise en çok ziyaret edilen şehir sıralamasında yine altıncı sırada yer aldı.