12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kıbrıs Turizmi Hakkında

Kıbrıs Turizmi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ya da kısaca veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’deki en büyük üçüncü adadır. Kıbrıs Harekatı’nın yapıldığı 1976 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs, ülkemiz tarafından her yönden destekleniyor.

Kıbrıs, tarih boyunca da birçok ulusun egemenliği altına girmiştir. MÖ 1500 yıllarında antik Mısır’ın, MÖ 1320’lerde Hititler’in, MÖ 1200’li yıllarda tekrar Mısır’ın, MÖ 1000’li yıllarda Fenikeliler’in ve MÖ 709 yılında ise Asurlular’ın hakimiyetinde kalmıştır.

Kıbrıs MÖ 669 yılında bağımsızlığı kazanmış ancak kısa süre sonra yeniden Mısır tarafından ele geçirilmiş. MÖ 545 yılında bu defa Persler egemen olmuşlar. Arkasından MÖ 333 yılında Büyük İskender Persleri yenmiş ve Kıbrıs’a özerklik tanımış.

Makedaonyalılar’ın egemenliği süresince Kıbrıs’ta Grek kültürü önem kazanmış. MÖ 58 yılında Romalılar’ın bir vilayeti yapılmış. Bu durum 350 yıl boyunca devam etmiş. Romalılar ikiye bölününce bu defa ada Bizanslılar’ın olmuş. Burada yaşayanlar da putperestlikten Hıristiyanlığa geçmişler.

1100’lü yılların sonunda Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Aslan Yürekli Richard burayı ele geçirmiş ve adayı Tapınak Şövalyeleri’ne satmış. Bu durum 1400’lerin sonunda adayı Venedikliler alıncaya kadar sürmüş.

Venedikliler zamanında Magosa başkent olmuş. Adadaki bütün kaleler sağlamlaştırılmış. Lefkoşa surları ise 8 milden 3 mile indirilmiş ve yeniden yapılmış.

Zamanla Kıbrıs, Osmanlı gemilerine saldıran Hıristiyan korsanların sığınağı haline gelmiş. Bunun üzerine 1571 yılında Magosa fethedilmiş ve Kıbrıs Osmanlı hakimiyetine girmiş.

Bunca yıllık tarihi birikim ve doğal güzellikleri ile Kuzey Kıbrıs bugün önemli bir turizm merkezi durumundadır.

Lefke’de bulunan Soli ve Vouni antik şehir kalıntıları, Lefkoşa’daki Arabahmet Camisi, Magosa’daki Salamis antik şehri, Karpaz Yarımadası’nın ucu Zafer Burnu’nda bulunan Apostolos Andreas Manastırı, en önemli tarihi eserlerdir.

Adada bulunan çok sayıdaki Gotik kiliseler yanında Beşparmak Dağları’nda bulunan Haçlı kaleleri, tapınak kalıntıları ve İngiliz sömürge mimari örnekleri ilgi çekici bir sentez oluşturuyor.

Ayrıca deniz turizmi açısından tertemiz Akdeniz sahillerine sahip olan Kıbrıs’ta Gazimagosa ile Boğaz arasında 15 mili bulan kıyı şeridinde altın kumsallar bulunuyor. Aynı şekilde Girne’nin her iki yanında, farklı spor aktivitelerinin yapıldığı plajlar var. Karpaz’ın çevresinde bulunan makiler ve yabani zeytinlerle kaplı geniş kum tepeleri iddialı yürüyüşçüler içindir. Bu bölge aynı zamanda Milli Park alanıdır. Yine batıda bulunan Güzelyurt Koyu macera sevenler için inanılmaz güzellikler sunuyor.

Bunun yanında yüz milyon yıldır Caretta Caretta kaplumbağaları Kuzey Kıbrıs’ın kumsallarına geliyorlar. Yumurtlama yaptıkları kumsallardan olan Alagadi koruma altına alınmıştır.

En Son Yazılanlar