12162018Pz
Son GüncellemePzt, 11 Tem 2016

Turizm Reklam

Kıbrıs İklimi

Kıbrıs İklimi
Kıbrıs adası Akdeniz üzerinde bulunduğundan, adanın bütününde Akdeniz ikliminin karakteristik özellikleri görülür. Yani yaz ayları sıcak ve kuru geçer, kış ayları ise az yağışlı ve ılık geçer. Makro iklim sınıflandırmasına göre de Kuzey Kıbrıs, yarı kurak olarak tanımlanan bir iklim kuşağı üzerinde bulunmaktadır.
Kuzey Kıbrıs’ta yıllık ortalama hava sıcaklığı 19 derecedir. Yıl boyunca sıcaklıklara bakıldığında da en sıcak ay genelde Temmuz ayıdır. Temmuz ayında gündüz saatleri gölgedeki hava sıcaklığı 37 ile 40 derece arasında değişir. Yıl boyunca en soğuk ay ise genelde Ocak ayıdır. Ocak ayında gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 9 ile 12 derece arasında değişir. Yılın en soğuk geceleri de Ocak ayında yaşanır. Hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak özellikle iç kesimlerde toprak yüzeyi sıcaklığı da 0 derecenin altında düştüğünden, yer yer don olaylarına bile rastlandığı olur.
Kıyı bölgeleri, yaz aylarında iç kesimlere göre serin, kış aylarında ise daha sıcaktır. Bu özellik, sağlık açısından bakıldığında özellikle akciğer rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler için en uygun koşullardır. Bu açıdan, Kuzey Kıbrıs, sadece tatil amaçlı kişilerin değil, aynı zamanda bronşit, astım ve alerji rahatızlıkları olan kişilerin tedavi amaçlı geldikleri bir yer olmaktadır.
Yılın hemen hemen 340 günü güneşlidir. Deniz suyunun ortalama sıcaklığı ise yaz aylarında 25 derece, kış aylarında 18 derece civarındadır. Özellikle ilkbaharda eşsiz bir havaya sahip olan Kuzey Kıbrıs kıyılarında, deniz suyu yüzmek için biraz serin olsa da güneşlenmek için son derece idealdir. Nem oranı bütün yıl boyunca yüzde 40 ile yüzde 60 arasında değişir.
Yaz aylarında havası sıcak olsa da Akdeniz’den gelen bir esinti hep vardır. Bu yüzden hava bunaltıcı olmaz. Yazın daha serin yer arayanlar için dağlık ve ormanlık alanlar en güzel yerlerdir. Bu bölgelerde gündüzleri sıcak olsa da, akşamları serin bir hava vardır.
Deniz sezonu Kasım ayı sonuna kadar sürer. Biraz cesareti olanlar yıl boyunca denize girebilir. Sonbaharda yağışlar yavaş yavaş başlar ve kış boyunca da devam eder. Kısa süreli olan yağmurlar beraberinde soğuk hava da getirir. Kışın ise sert değildir. Kuzey Kıbrıs yumuşak bir kış geçirir. Genelde hava hep güneşlidir. Ocak ayından itibaren doğa yeşermeye başlar. İlkbaharın gelmesi ile birlikte her taraf çiçek ve bitkilerle donanır.
Ortalama değerler
Kuzey Kıbrıs Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nün istatistiksel verilerine göre,
• Yıllık ortalama sıcaklık 19 derece
• Yaz ayları ortalama sıcaklık 40 derece
• En sıcak deniz suyu ortalaması 21 derece
• Deniz suyu sıcaklığı en yüksek aylar Temmuz ve Ağustos ayları
• Temmuz ve Ağustos aylarında deniz suyu ortalaması 28 derece civarında
• En yağışlı ay Aralık ayı
• Yıllık ortalama yağmur miktarı 500 milimetre
• Ülkenin batı yakası doğu yakasında göre daha çok yağış alır
• Yıllık ortalama rüzgar şiddeti 2.8 metre/saniye
• En kurak aylar Temmuz ve Ağustos ayları

En Son Yazılanlar